
Briefcoaching „varázslat”4 lépésben
A varázslat szó igencsak a briefcoachinghoz illő szó, azonban az idézőjelnek is jelentősége van, hiszen a módszer önmagában nem jelent misztikus történést.
A nyári időszakban a mókuskerékből kilépve, a szabadság alatt talán lesz idő egy kicsit magunkkal foglalkozni. Ahogy közeledik a jó idő, látványosan egyre többen jelentkeznek be az ülésekre.Azok – akik megtapasztalták már a coaching „erejét” – lazán, a feltöltődés vagy a megoldás vágyával lépnek be az ajtón. Ők már tisztában vannak vele, hogy a coach az ügyfélért dolgozik, a „csoda” pedig az ügyfélben születik meg. Sokak számára azonban még mindig kicsit ismeretlen és megfoghatatlan „terep” a coaching. Az ő kedvükért született ez a bejegyzés.
A „csoda” alatt értem, amikor a coaching ülés alkalmával
- megszületik egy felismerés az ügyfélben,
- előkerül egy új szempont, amivel eddig még nem foglalkozott,
- talál egy másik nézőpontot, ahonnan teljesen másképp látja az eddig olyan jól ismert gondolatait, sőt szinte új és kevésbé félelmetes ötleteknek tűnnek,
- megszületik egy döntés a hozott témában,
- átértékeli az eddigi álláspontját,
- új lehetőségeket fedez fel,
- inspirációt kap a továbblépéshez,
- új irányt talál az életében, és még sorolhatnám.
Hogyan zajlik egy ülés?
1. Egy rövid ráhangoló beszélgetéssel indítunk, mely során beszélgetünk egy kicsit a coachingról, a te tapasztalataidról és információidról, tisztázzuk a kérdéses pontokat.
2. A következő napirendi pont a találkozásunk során a te TÉMÁD. Mi az a téma, ami Téged most foglalkoztat?
Egy ülésen jellemzően egy témával fókuszálunk, az azonban előfordul, hogy a közösen töltött idő során újabb téma esetleg témák kerülnek felszínre. Viszont mindig azzal foglalkozunk, amiben megállapodunk. Esetenként megtörténik, hogy a konzultáción „újraszerződünk” egy másik témára, mivel Te, mint ügyfél ezt fontosabbnak tartod. Például ez is lehet egy felismerés. Az is megesik, hogy az új témáddal egy következő időpontban foglalkozunk.
3. A „varázslat” maga
Gyakran nem csak üldögélünk a beszélgetés során, hanem esetenként játékosan zajlik a folyamat. A módszert a témád és a személyiséged, a viselkedésed alapján javaslom, azonban az „ötletem” csak úgy működik, ha te teljes mértékben egyetértesz ezekkel és kedvvel teszed.
A kommunikáció lényeges elemei a kérdéseim, azonban alkalmanként néhány megjegyzést is teszek, esetleg felhívom a figyelmed az adott helyzetben tapasztalt reakcióidra.
4. A végén összefoglalunk. A benyomásaidról és a gondolataidról szól ez a rövid szakasz, amik akkor ott, abban a pillanatban téged foglalkoztatnak.
A lezáráskor nem faggatlak a következő időpontról, nem firtatom, hogy szeretnél-e találkozni újra egy újabb témában vagy arról sem, hogy mennyire vagy elégedett a szolgáltatással. A coaching folyamat rólad, az ügyfélről szól. Számomra azok a „válaszok”, amik kiderülnek a reakcióidból, a testbeszédedből, a kimondott gondolatokból, a felismeréseidből és az ülés alkalmával nyert inspirációidból.
És hogy mit viszel magaddal? Az alábbiak közül bármelyiket és akár többet is ezek közül:
- egy új felismerést,
- egy új szempontot, amivel eddig még nem foglalkoztál,
- egy új nézőpontot, ahonnan teljesen másképp látod az eddig olyan jól ismert gondolataidat, és talán kevésbé félelmetes ötleteknek tűnnek,
- egy döntést,
- az eddigi álláspontod átértékelését, átkeretezését,
- új lehetőségek felfedezését,
- inspirációt a továbblépéshez,
- új irányt az életedben, és még sorolhatnám.
A kapott „útravaló” még az ülés után akár hetekig is foglalkoztathat téged. Ez így van jól. Érik a gondolat, fejlődik szépen és elvezet egy döntéshez, majd pedig tett követi.
Aztán ha egyszer úgy gondolod, hogy a következő lépéshez vagy más témában jól jönne a támogatás, szeretettel várlak. Te már valószínűleg tudod, viszont az új olvasók kedvéért azért leírom: bejelentkezni ITT lehet.
Nincsenek még hozzászólások